Rekolekcje Wielkopostne 2025


  • Share on Google+

W pierwszym tygodniu Wielkiego Postu 2025 organiści Archidiecezji Lubelskiej uczestniczyli w dorocznych rekolekcjach. W dwóch turach (poniedziałek-wtorek oraz piątek-sobota) udział wzięło 110 organistów. Rekolekcje wygłosił ks. Tomasz Lisiecki. Tematy rekolekcyjne dotyczyły poszukiwania sensu życia katolika w perspektywie wieczności (nieba). Wspólnota organistów obejrzała wspólnie film ewangelizacyjny Niebo istnieje naprawdę – film oparty na faktach. Tematy rekolekcyjne dotyczyły także zagadnienia systematycznej troski o sumienie poprzez regularną spowiedź sakramentalną. Duszpasterz podjął również temat troski o życie modlitewne organistów akcentując potrzebę codziennej modlitwy tekstami Liturgii Godzin.

Dużą część rekolekcji organiści spędzili w kaplicy celebrując codziennie Mszę Św., Liturgię Godzin, modląc się Gorzkimi Żalami, rozważając Drogę Krzyżową. Pierwszego dnia wieczorem miała miejsce wieczorna adoracji Najświętszego Sakramentu z możliwością przystąpienia do spowiedzi.  

Rekolekcjom towarzyszyły również zajęcia warsztatowe przygotowane i przeprowadzone przez członków AKMK Stanisława Maryjewskiego oraz Jarosława Borowskiego. Pierwszy temat dotyczył postludiów. Organiści zebrali się w miejscowym kościele parafialnym i wysłuchali prezentacji utworów organowych w wykonaniu Stanisława Maryjewskiego z komentarzem Jarosława Borowskiego.

Inny temat dotyczył różnicy formalnej pomiędzy piosenką a pieśnią religijną (liturgiczną). Referat skierowany do muzyków kościelnych w celu oczyszczania naszych świątyń z piosenek, które nie powinny rozbrzmiewać w trakcie Świętej Liturgii.
Przy okazji przypominamy dokument Konferencji Episkopatu Polski WSKAZANIA EPISKOPATU POLSKI PO OGŁOSZENIU NOWEGO WYDANIA OWMR przyjęte na 331. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski dnia 9 marca 2005 r. https://ako.diecezja.lublin.pl/wp-content/uploads/2020/02/dokument.pdf, w którym Episkopat w punkcie 4. wyraźnie stwierdza, że …Należy dbać o odpowiedni dobór śpiewów na poszczególne części Mszy świętej. Odpowiednie pieśni znajdują się w zatwierdzonych śpiewnikach liturgicznych… Powinny być tak staranie dobrane, aby nawiązywały do myśli zawartej w antyfonie i zgadzały się z przeżywaną tajemnicą… Nie są bynajmniej wykluczone inne rodzaje muzyki, zwłaszcza wielogłosowa, byleby odpowiadały duchowi czynności liturgicznej i sprzyjały uczestnictwu wszystkich wiernych” (OWMR 41). Warunków tych nie spełniają piosenki religijne, dlatego nie można ich śpiewać w czasie liturgii.

Te zasady dotyczą wszystkich: biskupów, kapłanów, organistów, schole dziecięce i młodzieżowe, chóry.